Kötü Bir Alışkanlığı Bırakmak

38-resized_95258-356d1749sigara.jpg
Kişisel

Kötü Bir Alışkanlığı Bırakmak

Merhaba sevgili insanlar. Nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Beni sorarsanız, fena sayılmam ya. Uzun zamandır buralarda yoktum. Nedenini inanın ki bilmiyorum. Aslında sanırım sorun içimden gelmemesi. Ama bu gün öylesine otururken bir anda içimden ''Neden blog yazmıyorum lan?'' gibi bir düşünce geçti. Aslında anlatıcak çok şey yok ama ben bu gün size bir şeyler anlatıcam. 

7 Şubat 2020 tarihinde kişisel kategorisi adı altında bir yazı yayınlamıştım. ''Sigaraya karşı olan hislerim lol'' isimli yazı. Size o yazıdan beri neler oldu neler bitti biraz onlardan bahsedeyim. Öncelikle annem ve babam sigarayı bıraktılar. Evet gerçekten de bıraktılar. Ama bırakmalarının yazıyla veya benimle bir ilgisi yok. Tamamen kendileri için yaptılar bunu. Aslında bırakmalarına hiçbir zaman ihtimal vermezdim. Çünkü sigara = babam ve annem gibiydi. Annemin bırakması babama nazaran daha kolay bir ihtimal olsa da babam içtiği sürece annemin uzun süreli bırakması pek kolay olmazdı. Bırakmalarının başı aslında tatsız bir olaya dayanıyor. Yani öyle pat diye bırakmadılar. Babam bundan 3 ay önce nefes darlığı şikayetiyle rahatsızlandı. Ve Koah teşhisi koydular. Babamı sanırım ilk kez bu kadar kötü gördüm. Gerçekten onun için de bizim için de zor olan birkaç hafta yaşandı. Ve babam bu hastalığın üzerine gerçekten kendinden emin ve bilinçli bir kararla bu illeti bırakmaya karar verdi. Onun adına o kadar mutlu oldum ki anlatamam. Aynı zamanda çok gurur duydum. Onun ardından annem de bıraktı. Double mutluluk ve gurur günlerce etrafımı sardı.

Sigarayı ikisi de bırakalı sanırım yaklaşık 2 ay oldu. Kendinizde bir değişim hissediyor musunuz diye sorduğumda henüz değil cevabını alıyorum. Daha önlerinde süre var elbet değişimi fark etmek için. Ama ikisinin de hala zorlandığının farkındayım. Canlarının çektiğini ve her ne kadar kendilerinden bu kadar emin olsalar da dayanmakta zorluk çektiklerini. Bazı alışkanlıklar böyledir, sizin için sonucu ne kadar iyi olursa olsun o sonuca ulaşana kadar çok zorluk çektirir. Sadece kötü alışkanlıklar değil elbette. İyi alışkanlıklar da insanı zorlar. Ama önemli olan şey her şeyin sonucuna odaklanıp, onun için kendinizi zorlamak. Sadece sigara değil, mesela ders çalışmakta öyle. Tüm samimiyetimle söylüyorum ki ders çalışmaktan nefret ediyorum. Hiçbir zaman düzenli bir alışkanlığım da olmadı. Ama kendimi motive etmeyi başarırsam o an gerçekten verimli bir çalışma gerçekleştirebiliyorum. Ve en önemlisi de sonuca odaklanmak. Ders çalışmamın sonucunda iyi bir yerlere gelebilirim. Sigarayı bırakmamın sonucunda daha rahat ve sağlıklı yaşayabilirim. Bunları kendinize sık sık hatırlatmalısınız. Hatta ders çalışmayı vb. değil, kendinize sık sık sonucu hatırlatırsanız daha istekli ve verimli olabilirsiniz. 

Onlar adına gerçekten çok mutluyum. Umarım bu kendilerinden emin halleri hiç bitmez ve bu alışkanlıktan düşünce olarakta tamamen vazgeçerler. Şimdilik her şey yolunda. Belki yine birkaç ay sonra bu konuyla ilgili gelişmeler olursa buraya aktarırım. Okuduğunuz için teşekkür ederim kendinize iyi bakın. :)))))

Yorumlar
Yorum Yap!
Yorum yazmak için Giriş Yap