Kedi Bakmanın İnsan Hayatındaki Olumlu Etkileri

22-thumbs_b_c_61dbb3d232685a4bebea47b1ca0b5194.jpg
Hayvan

Kedi Bakmanın İnsan Hayatındaki Olumlu Etkileri

Merhabaa. Bu gün yararlı olduğunu düşündüğüm bir yazı yazacağım. Yani umarım yararlı olur. Yaklaşık 4 senedir bir kedi annesiyim ve gerçekten bu 4 yıl bana çok şey kattı. Önceki yazımı okuduysanız Dengeyi tanıyorsunuzdur. Denge bana tecrübe konusunda çok şey kattı. Sadece tecrübe değil her konuda. Bu gün de evde kedi bakmanın insan hayatına olumlu etkileri başlığı altında bir şeyler yazacağım. Hadi hayırlısı. 

En başta gerçekten ruh halinizde çok büyük değişimler oluyor. Çok kötü hissettiğiniz bir günde bile sadece onunla vakit geçirmek gerçekten bütün gününüzü mükemmel bir hale sokabiliyor. İşten/okuldan eve geldiğinizde onunla ilgilenmek gününüzün bütün yorgunluğunu ve endişesini alıyor. Sadece tepenizde mırlaması bile mutluluk sebebi. Stresin birebir tedavisi kesinlikle kedi sahiplenmekten geçiyor diyeyim. 

Bir başka olumlu etken, sorumluluk duygusu. Bence bu da olumlu bir etki çünkü Denge hayatıma girdiğinden beri onun özellikle kişisel ihtiyaçlarıyla ilgilenmek (bunu bir tek ben yapmasam bile) bir sorumluluğum olduğunu bilmek gerçekten pek çok konuda da bu duygu anlamında çok şey katıyor. Ama bu konu da sorumsuzsanız kedi sahiplenin gibi bir tavsiye de bulunamam asla. Çünkü hayvan bakmak tamamen sorumluluk işi. Yani sadece bu duyguyu geliştirmeye yardımcı oluyor diyebilirim. Bir anlık heves için kedi veya köpek sahiplenip sonra üstesinden gelemiyorum diyip o hayvanı sokağa bırakmak yapılacak en kötü durum. O yüzden bu işin bir heves değil, ömürlük bir şey olduğunu göz önünde bulundurun.

Sizi koşulsuz her an sevecek ve yargılamıycak bir arkadaşınızın olması. Bence bu da çok güzel bir etki. İnsanlar size üzebilir, kızdırabilir, sizi bırakabilir, sizi dinlemeyebilir ama hayvanlar böyle değildir. Her daim yanınızda olacak bir yol arkadaşıdır hayvanlar. Tek isteği sizin sevginiz olan bir canlıdan bahsediyoruz. Siz onu bırakmadığınız sürece o sizi asla bırakmaz. Hatta şöyle düşünün, evcil hayvanınız hayatınızın yanlızca bir bölümünde sizin yanınızda olacak ama onun bütün hayatı sizsiniz :). Bu yazı olumlu etkiler yazısı o yüzden ölümden bahsetmiyorum bile. Zaten ölüm kaçınılmazdır ama bu bambaşka bir konu. Bütün gününüzü, ömrünüzü onlarla geçirseniz onlar gelip senden sıkıldım demezler. Özellikle kediler tam bir ilgi manyağıdır. Bu bazen bunaltıcı olabilir ama 2 dk falan. 

Tarafsız ve egoya sahip olmamaları. Yapmacık hareketlerin hiçbir dürtüsü onlar da bulunmaz. Tamamen doğal, masum ve gerçektirler. İnsanların tam tersi olarak. 

Şimdilik bu kadar sanırım. Aklıma gelen ana konular bunlar. Umarım hoj bir yazı olmuştur. Kendinize iyi bakın :))

Yorumlar
Yorum Yap!
Yorum yazmak için Giriş Yap